System adaptacyjnego oswietlenia drogi opel insignia

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią niezwykle efektywną wartość w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich życie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na nowe rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewny godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie jedynie w przemyśle lecz także w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie normalnej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest niestety pewne wady, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system teoretyczny do wdrażania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło działać wiele godzin, ale działalność będzie ważna również oddać do kolejnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.